Vernisáž výstavy. Ladislav Dvořák: Křížová cesta a další díla

12.06.2022

Na letní dny kostel opět oživí výtvarná tvorba. Znamení moci, rozsáhlá básnická skladba Jana Zahradníčka, inspirovala projektanta a výtvarníka Ladislava Dvořáka ke vzniku čtrnácti zastavení Křížové cesty. Právě ta budou v kostele k vidění, včetně skic, které v souvislosti s jejich vznikem autor vytvořil. Křížovou cestu doplní také cykly, nebo jen části cyklů obrazů: Rok na vsi, Pocta M. B. Braunovi, Pocta R. Magrittovi a Křížová cesta.

Výstavu zahájí v neděli 12. června ve 14 hodin vernisáž. Zazní právě verše Jana Zahradníčka a také výtvarníkova otce, Ladislava Dvořáka staršího. Recitovat bude Zuzana Namyslová za doprovodu houslí Anny a Michaela Romanovských.

Zahradníčkovo dílo Znamení moci vykresluje komunistický režim, který uchvátil moc v Československu a dalších zemích světa. Popisuje hroucení lidské společnosti a jejích morálních hodnot i zrůdnost režimu, který obelhal lidi, připravil je o jejich lidství a odvrátil od Boha.

Cílové obrázky jsou provedené metodou vytíraný asfalt, kterou používal například romantický krajinář August Bedřich Piepenhagen.

Ladislav Dvořák, rodilý Pražan, který letos oslaví sedmdesátiny, je povoláním projektant veřejných interiérů. "Volnou výtvarnou prací, a to jak malbou, tak grafikou, se ale zabývám celý život," říká o sobě. Do zdejšího kraje a ke kostelu v Janovičkách jej přivedly návštěvy mladší dcery, která žije nedaleko Nových Hradů. Právě díky cestám do zdejšího regionu se jeho díla nyní dostávají do kostela Zvěstování Panny Marie.

Tvorba Ladislava Dvořáka bude v kostele k vidění každou neděli vždy od 11 do 16 hodin. Výstava končí 31. července. Od 6. srpna budou v Janovičkách k vidění díla Petra Čady - Básníci ticha 2.


LACHTANÍ DIVADLO HONZY KOVAŘÍKA

aneb uvidíte, co jste ještě neviděli, uslyšíte, co jste ještě neslyšeli...

Tři lachtani, mrož a principál. To je Lachtaní divadlo Honzy Kovaříka, soubor nevídaných choreografií a "nadlidských výkonů". Právě na ně se po úvodních verších mohou těšit děti i dospělí. Lachtaní divadlo Honzy Kovaříka vystoupí na louce před kostelem 12. června v 15 hodin a jeho vystoupení je volným pokračováním vernisáže.