NOC KOSTELŮ 2022

10.06.2022

Za dne ať Hospodin dává svou milost, celou NOC mu budu zpívat a chválit ho. Tak zní letošní motto Noci kostelů. V chrámu Zvěstování Panny Marie v Janovičkách u Luže se sice 10. ČERVNA nebude zpívat celou noc, ale hlasy tu znít budou. A to hned dvacítka mužských hlasů sboru VOCATUS ECUMENICUS. Jimramovské komorní pěvecké těleso vystoupí ve 21.00 hodin.

Sbor pokračuje v tradici amatérských mužských pěveckých sborů svého regionu. "Jsme amatérským souborem, ale od počátku cítíme a ctíme povinnost a závazek dobrým zpěvem šířit radost, lásku, naději a dobrou náladu," píší o sobě na svém webu vocatus-ecumenicus.cz.

Sbor působí na Vysočině od roku 2006. Repertoár tvoří převážně klasické a duchovní skladby, lidové písně a spirituály. Například v roce 2016 zpívalo těleso o Noci kostelů v Litomyšli. A jak o sobě dále píší: "Pěvecký sbor je v regionu kraje Vysočiny a Českomoravského pomezí ojedinělým tělesem. Síla mužných hlasů a originální provedení skladeb nabízí návštěvníkům všech vystoupení sboru nevšední hudební zážitek."

Samotnou Noc kostelů odstartují zvony už v 17.50. Od 18 hodin bude kostel otevřen návštěvám. Příchozí si jej budou moci projít od sakristie až po kůr, a to až do půlnoci.

Prvním bodem celovečerního programu v Janovičkách ovšem nebude sbor, nýbrž četba z díla Jiřího Šotoly. Soňa Krátká, kurátorka sbírek Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, od 19.30 představí další části z jeho románu Tovaryšstvo Ježíšovo. Vybrané pasáže přiblíží hloubku a nadčasovost díla. Okolí Luže v dobách 17. století, příchod jezuitů na východočeské panství Slavatů, stavbu Chlumečku - to vše Šotola mistrně vykreslil.

Kniha Tovaryšstvo Ježíšovo poprvé vyšla v roce 1969 a záhy se stala bestsellerem, roku 2004 vznikl také stejnojmenný chorvatský film. Také hrob Jiřího Šotoly nalezneme na hřbitůvku pod kostelem.