Nedělní matiné

09.07.2020

Patnáctiletý houslista vystoupí i s mladší sestrou

Už poněkolikáté uvítáme v kostele lektory a účastníky mistrovských interpretačních kurzů v Litomyšli. Na koncert vážné hudby se můžete těšit v neděli 12. července od 15 hodin.

Na housle zahraje patnáctiletý DANIEL MATEJČA. Narodil se 30. dubna 2005 v Liberci. Na housle hraje od čtyř let, první učitelkou mu byla maminka Olesia Voličková. Od 5 let je soukromým žákem Mgr. Michaely Štrausové později prof. Ivana Štrause. Od roku 2011 je žákem ZŠ a ZUŠ Jabloňová v Liberci (ZŠ s rozšířenou výukou hudební výchovy). Zde hraje v mnohokrát oceněném komorním orchestru (dirigentem je otec Ištván Matejča).

Spolu s ním vystoupí i jeho mladší sestra GABRIELA MATEJČOVÁ, také houslistka.

Na klavír je doprovodí JANA VYCHODILOVÁ. Ta je profesorkou Pražské konzervatoře a HAMU. Významnou roli v její umělecké aktivitě hraje komorní hudba. Klavírní trio ArteMiss, jehož je zakládající členkou, pravidelně koncertuje v České republice i v zahraničí. Ráda a často také spolupracuje s herci Národního či Dejvického divadla.

Na programu jsou například díla Georga Friedricha Handela, Ernesta Blocha či Georga Philippa Telemanna.

Koncert se koná díky laskavé spolupráci s Interpretačníčmi kurzy v Litomyšli, které pořádá Česká hudební společnost - Spolek přátel krásných umění, z.s.