ZMĚNA ÚČINKUJÍCÍCH Flétnový soubor MAGISTRI nahradí violoncello a housle

15.07.2018

Dernisáž výstavy a flétnový soubor
Kvůli tragické události flétnový soubor Magistri, jehož uměleckou vedoucí je Magdaléna Bílková Tůmová, v Janovičkách nezahraje. Díky propojení s pořadateli Mistrovských kurzů v Litomyšli ovšem koncert bude. Zahrají Matouš PĚRUŠKA (housle) a Kristina VOCETKOVÁ (violoncello).
Aktuálně kostel hostí výstavu soutěžních děl na téma Podoby vody. Výstava končí dernisáží v neděli 15. července.

Ještě než ale budou v Janovičkách vyhlášeni a oceněni tvůrci vybraní odbornou porotou a publikem, bude v kostele znít hudba. A ne ledajaká. Díky propojení s pořadateli Mistrovských kurzů v Litomyšli na místě zahrají Matouš PĚRUŠKA (housle) a Kristina VOCETKOVÁ (violoncello).

KRISTINA VOCETKOVÁ

začala hrát na violoncello ve věku 6-ti let ve třídě Kateřiny Hroníkové. Ve 14-ti letech byla přijata na Pražskou konzervatoř do třídy prof. Jaroslava Kulhana a pod jeho vedením úspěšně složila přijímací zkoušky na Juilliard School v New Yorku a Liszt Ferenc Academy v Budapešti. V současné době studuje ve třídě profesora Csaby Onczaye na Liszt Ferenc Academy.

Během studia se zúčastnila více než dvaceti národních a mezinárodních soutěží, na kterých získala převážně první ceny a tituly laureáta. Mezi ně patří mj. Prague Junior Note (2003), Violončelový festival Augustina Procházku Košice (2004), v roce 2007 Young Talents v Itálii a violoncellová soutěž Jana Vychytila. Dále pak Talents for Europe Slovensko (2008), Heranova violoncellová soutěž (2009), Rudolf Matz competition Dubrovník (2010), Sforzando music competition Berlín (2011), mezinárodní violoncellová soutěž v rakouském Liezenu (2012), VIII Concorso musicale citta di Filadelfia 'Paolo Serrao' (2016), soutěž Nadace Bohuslava Martinů (2017) a Anton Rubinstein international competition Berlín (2018).

V roce 2009 se zúčastnila mezinárodních dirigentských kurzů, kde spolupracovala s vybranými mladými světovými dirigenty, a o rok později byla oceněna stipendiem nadace Yamaha Music Foundation of Europe Scholarship.

Kristina založila duo s houslistou Matoušem Pěruškou. V létě roku 2015 získali v Rakousku cenu Zoltána Kodályho. O půl roku později se stali absolutními vítězi na soutěži komorní hudby Karla Dittersa z Dittersdorfu. V roce 2016 se stali vítězi soutěže Concorso musicale citta di Filadelfia 'Paolo Serrao' v kategorii komorní hudby a byli oceněni cenou Bohuslava Martinů. V létě roku 2017 se stali držiteli ceny Ignaze Pleyela a v soutěži o nejlepší provedení české soudobé skladby obdrželi první cenu. Vystupují jako duo i jako součást jiných komorních uskupení v Čechách i v zahraničí.

V rámci svého studia absolvovala mistrovské kurzy u C. Bohorqueze R. Aarona, R. Leonarda, R. Wallfische, D. Geringase, J. Pernoo, R. Garioud a dalších.

Kromě komorní a orchestrální hry se věnuje také sólové koncertní činnosti. Vystupovala s několika českými orchestry (Sukův komorní orchestr, Barocco sempre giovane, Komorní orchestr Pavla Haase, Severočeská filharmonie a dalšími). Koncertovala na Slovensku, v Rakousku, Maďarsku, Chorvatsku, Švýcarsku, Slovinsku, Itálii, Německu, Francii a v USA.


MATOUŠ PĚRUŠKA

začal hrát na housle ve věku 5-ti let ve třídě Harbi Shabu. Později přestoupil do třídy prof. L. Štětinové. Úspěšně složil přijímací zkoušky na Pražskou konzervatoř, kde zakončil svá studia v její třídě koncertem se Symfonickým orchestrem pražské konzervatoře. V roce 2012 byl přijat na pražskou HAMU do třídy prof. Leoše Čepického. Od roku 2014 též pravidelně konzultuje u prvního koncertního mistra Vídeňských symfoniků, Jana Pospíchala. Pravidelně se účastní kurzů Vídeňské filharmonie a několikrát sólově vystoupil spolu s dalšími účastníky na slavnostním koncertě ve vídeňském Musikvereinu. Absolvoval mistrovské kurzy u I. Gitlise, R. Chana, R. Davidovici, M. Ericssona, I. Ženatého, V. Hudečka, M. Frischenschlagera, J. Pazdery, a dalších. V roce 2014 se stal vítězem mezinárodní soutěže v italské Veroně. 2015 obdržel druhou cenu a cenu publika na mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v rakouském Pörtschachu. Kromě sólové činnosti se intenzivně věnuje komorní hře. Pravidelně vystupuje v různých komorních uskupeních na českých i zahraničních pódiích. S violoncellistkou Kristinou Vocetkovou získali v létě 2015 cenu Zoltána Kodályho a cenu Bohuslava Martinů. O měsíc později byli v soutěži Karla Ditterse z Dittersdorfu pro komorní soubory oceněni titulem absolutních vítězů soutěže. Pravidelně koncertují v Čechách i zahraničí a natáčejí pro Český Rozhlas. V letech 2012-2014 byl členem orchestrální akademie České Filharmonie, kde od té doby pravidelně spoluúčinkuje. V minulém roce byl úspěšným účastníkem (3. kolo) Mezinárodní houslové soutěže Pražského jara.

Koncert v Janovičkách začne v neděli 15. července v 15 hodin.