Druhá výstava roku - Básníci ticha 2

06.08.2022

Kavárna, relaxační středisko, nemocnice... Petr Čada ukazuje svá díla na netradičních místech. Nejinak tomu bude i nyní, další jeho výstavu - Básníci ticha 2 - hostí kostel Zvěstování Panně Marii v Janovičkách u Luže. Druhou letošní výstavu tu otevře vernisáž v sobotu 6. srpna ve 14 hodin. Naváže na ni pohádka v 15 hodin.

Čada aktuálně pracuje akrylem, který vystřídal dřívější malování olejem. Pro výstavu připravuje devět pláten 120x 80 centimetrů a nějaké drobnosti. "Vše je prodejné, cenu bych rád probral se zájemcem. Kolik chce, nebo může. Jak po obrázku touží," vysvětluje výtvarník.

Rodák z Uherského Hradiště tvoří odmala. "Maluji odjakživa, nebo si to alespoň myslím," říká o sobě. Plány o tom živit se uměním mu prý zhatila "strana": "Byl jsem vyzván, téměř donucen, ke studiu strojařiny," popisuje a dodává: "Maloval jsem si už na základce a pan profesor Diblík, učitelka Uhlířová na Lanškrounské ZUŠ a pan farář Kacálek - dnes již známý disident - mě k tomu vedli a pomohli."

Tvorba končící v šuplíku získala své první diváky až po "revoluci". "S pomocí mé kamarádky Šárky Češkové jsme uspořádali výstavu Básníci ticha v jedné kavárně v Jablonci n Nisou," vypráví Čada, který se v životě už hodněkrát stěhoval a ještě více cestoval: "Prolezl jsem křížem krážem snad celé Čechy, Moravu a Slovensko a když bolševik polevil i celou Evropu a taky kus Afriky. Nyní prolézám okolí Předhradí, lesy, remízky, okolí řeky a samot."

"Živil jsem se jako učitel, mistr odborného výcviku, sportovní referent, vedoucí výroby, pracovník na závodišti, správce budov, vedoucí všeho možného i nemožného. A jedno již vím. Když někde pracuju, špatně maluju a nesoustředím se... Na každou výstavu padla nějaké ta přestávka, ať zdravotní nebo na úřadu práce," svěřil se Čada, který se už prý těší do předčasného důchodu.

Výstava bude v kostele k vidění každou neděli od 11 do 16 hodin.