NOC kostelů v Janovičkách

09.06.2017

Zahrát si na varhany, podívat se do sakristie, zazvonit na kostelní zvon. A nebo jen tak vnímat jinou atmosféru kostela. To je cílem celorepublikové akce NOC kostelů, mimochodem v Čechách ji pořádáme od roku 2009. Veřejnosti se v podvečer otevře i kostelík v Janovičkách, od 21 hodin tu zazní lotyšské písně v podání sboru Krusa, což znamená krupobití.


Program Noci kostelů 9. června 2017

17.50 - 18.00: Zvony oznámí začátek akce 
20.00 - 21.00: Možnost prohlídky kostela s průvodcem
21.00 - 22.00: Ženský pěvecký soubor z Prahy Krusa 
22.00 - 23.00: Hudební vystoupení - duo manželů Novákových
23.00 - 24.00: Možnost prohlídky kostela s průvodcem 

Pojďte tančit! vyzve sbor o Noci kostelů v Janovičkách

Jmenují se Krusa, což v Lotyšštině znamená krupobití. A o Noci kostelů hodlají roztančit kostel v Janovičkách. Opravdu ojedinělý zážitek čeká na ty, kdo 9. června večer dorazí do kostela v Janovičkách. Od 21 hodin tu vystoupí ženský sbor Krusa zpívající lotyšské lidové písně z Latgalska ve specifickém nářečí. To ale není vše. Od 22 hodin zaplní hudbou kostel Duo manželů Novákových, zazní kytara a dechové nástroje, před a po koncertech bude možné si kostel volně prohlížet či využít služeb průvodce.

Noc kostelů v Janovičkách odstartují zvony už v 17.50. Od 20 do 21 hodin bude možné si kostelem projít s průvodcem, jen tak tu pobýt a rozjímat.

Ve 21 hodin se dostane ke slovu Krusa, ženský pěvecký soubor z Prahy. 

Pod vedením Zane Perkone se snažíme o co nejautentičtější zvuk lotyšských lidových písní. Inspirací nám jsou sesbírané nahrávky starých babiček, velká část skladeb pochází z východního regionu Lotyšska - z Latgalska, kde se mluví specifickým nářečím," 

V Latgalsku se podle zpěvaček tradiční kultura a zpěv zachovaly nejdéle, ve velké míře na tom má zásluhu odlišnost regionu od zbytku Lotyšska. Odlišnosti jsou ekonomické, kulturní i náboženské (Lotyšsko je převážně protestantská země, v Latgalsku ovšem vládne katolictví). Ještě dnes si tu lidé pamatují, že v mládí zpívali při práci na poli, o svátcích nebo po večerech, když se sešli pohromadě doma.

VŠE SE ODEHRAJE ZA SVĚTLA SVÍČEK.

Z repertoáru Krusy zazní jarní a letní venkovní písně, písně se svatební a rodinnou tématikou, pracovní písně, písně vztahující se k letnímu slunovratu, také komentáře k lotyšské tradiční kultuře, slavení svátků a zpěvu, který je s nimi spojen. 

Posluchači budou vyzváni též k tanci a zpěvu, uzavírá svoji pozvánku Krusa.

Zbývá jen dodat, že v kostele dosud není zaveden elektrický proud. Tudíž se vše bude odehrávat při svíčkách a za improvizovaného osvětlení. Kostel zůstane otevřen až do půlnoci.